Sprzętu muzycznego obecnie do wyboru mamy całe tony. Poszczególni producenci prześcigają się w swoich pomysłach, by to właśnie ich produkt znalazł się w centrum zainteresowania klienta. Z gramofonami jest podobnie choć były lata, że wydawało się, że ten sprzęt umrze swoją śmiercią naturalną i odejdzie w zapomnienie. Pierwszym takim poważnym konkurentem gramofonu były magnetofony szpulowe z taśmami szpulowymi, które nieco później zostały zastąpione przez kasety magnetofonowe i popularnie nazywane kaseciaki. W latach 70‘ i 80’ ubiegłego wieku większość słuchaczy przerzuciła się na ten nowy wynalazek i czarne płyty zostały głęboko pochowane.
Sprzętu muzycznego obecnie do wyboru mamy całe tony. Poszczególni producenci prześcigają się w swoich pomysłach, by to właśnie ich produkt znalazł się w centrum zainteresowania klienta. Z gramofonami jest podobnie choć były lata, że wydawało się, że ten sprzęt umrze swoją śmiercią naturalną i odejdzie w zapomnienie. Pierwszym takim poważnym konkurentem gramofonu były magnetofony szpulowe z taśmami szpulowymi, które nieco później zostały zastąpione przez kasety magnetofonowe i popularnie nazywane kaseciaki. W latach 70‘ i 80’ ubiegłego wieku większość słuchaczy przerzuciła się na ten nowy wynalazek i czarne płyty zostały głęboko pochowane. Pod koniec lat 80’ na rynek zaczął wchodzić zupełnie nowa technologia dzisiaj popularnie nazwana cyfrową i zaczęły pojawiać się płyty CD, które to po dzień dzisiejszy należą do najpowszechniejszego nośnika pamięci służącego do zapisywania muzyki. Pomimo tego, że płyta CD jest najpowszechniejsza i raczej cyfryzacji nic nie jest w stanie zagrozić, to w ostatnich latach wzrosło bardzo duże zainteresowanie technologią analogową w tym płytami winylowymi oraz służącymi do ich odsłuchiwania gramofonami, nazywanymi tęż popularnie adapterami.
Osoby, które do tej pory nie miały nigdy do czynienia z tego rodzaju sprzętem mogą mieć spore problemy z dokonaniem właściwego wyboru. Jest kilka rzeczy na którą warto zwrócić uwagę wybierając swój pierwszy gramofon. Przede wszystkim musimy sobie postawić podstawowe pytanie do czego nam on jest potrzebny oraz w jaki sposób i jak często ten gramofon będzie przez nas użytkowany. Bo jeżeli np.: szukamy gramofonu, który zamierzamy odpalać od tzw. święta dwa razy do roku, to wybór jakiegoś wielce wyszukanego modelu nie ma większego sensu. Oczywiście bez względu na to jak często będziemy go użytkować warto by nasz sprzęt był odpowiednio dobrej jakości i posiadał określone cechy. Dla osób, które tylko od czasu do czasu zamierzają puścić sobie płytę winylową, tak dla takiej pewnej odmiany to niewątpliwie przydadzą się takie walory gramofonu jak np.: automatyczne podnoszenie ramienia przy końcu płyty, automatyczne opuszczanie, czyli ten system start-stop. Te dwie funkcje będą dla nas wygodne i przede wszystkim bezpieczniejsze dla samej płyty niż wtedy, gdybyśmy te czynności wykonywali ręcznie, co mogłoby w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia płyty poprzez jej porysowanie. Jeżeli natomiast kupujemy gramofon, który będziemy codziennie użytkować to przede wszystkim najważniejszą rzeczą powinny być jego walory brzmieniowe. Jeżeli już mamy doświadczenie w obsłudze płyt i umiemy w umiejętny sposób kłaść igłę na płytę, to automatyzacja może nam być zbędna. Na konto tego warto by np.: nasz gramofon był lepszy pod względem jakości dźwięku. To jaką jakość brzmienia uzyskamy uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak ten gramofon został wykony i jakich użyto do tego materiałów. Mamy jeszcze dostępne gramofony przeznaczone dla didżejów, które maja trochę inną konstrukcję budowy i tam przede wszystkim potrzebna jest możliwość zmiany obrotów, kierunku obrotu płyty oraz umożliwić skreczowanie.
Musimy pamiętać, że do tego byśmy usłyszeli dźwięk z naszego gramofonu potrzebny jest wzmacniacz i głośniki. Kiedyś 30, 40 i 50 lat temu były w sprzedaży całe zestawy, teraz w zdecydowanej większości poszczególne elementy sami sobie konfigurujemy. Ma to oczywiście na celu dokonanie najlepszego skonfigurowania sprzętu, by wszystko dopasować pod swoje własne indywidualne oczekiwania i uzyskać najlepszą jakość brzmienia. Warto zatem zadbać o te niezbędne akcesoria, bez których nasz gramofon nie wyda dźwięku. Powinny być one równie odpowiednio dobrej jakości, bo nic nam nie pomorze nawet najwyższej klasy gramofon jak zostanie podłączony do kiepskiego nagłośnienia. Gramofony oferowane przez producentów mogą mieć swój wbudowany przedwzmacniacz i wtedy taki gramofon podłączmy bezpośrednio pod kolumny, bądź mogą nie być wyposażone w taki własny przedwzmacniacz i wtedy taki gramofon musimy najpierw podłączyć pod wzmacniacz zewnętrzny, do którego z kolei są podpięte kolumny. Kupując gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem warto zwrócić jeszcze uwagę by miał on jednak możliwość wyłączenia jego. Dzięki temu jak będziemy chcieli podłączyć go pod jakiś zewnętrzny wzmacniacz, to będziemy mieli taką możliwość.
Pamiętajcie, że gramofon im lepiej wykonany jest mechanicznie tym lepszy dźwięk z niego uzyskamy. Tu naprawdę wszystko ma znaczenie: podstawa nóżek, które możemy wyregulować do poziomu, budowa korpusu, sposób przeniesienia napędu itp. Czym lepiej jest wykonana mechaniczna podstawa gramofonu, lepsze materiały zostały do tego zastosowane, tym lepiej nam zabrzmi cały gramofon. Osoby poszukujące dobrego gramofonu w dobrej cenie powinny odwiedzić jedne z najlepiej wyposażonych internetowych sklepów muzycznych: https://hurtowniamuzyczna.pl/. Tam znajdziecie cały asortyment markowego sprzętu muzycznego dopasowany cenowo do możliwości finałowych każdego melomana.