Niezwykła popularność fotografii powoduje, iż mnóstwo osób stara się przejść na większy poziom zaawansowania, decydując się na zmianę prostego aparatu w telefonie komórkowym na prawdziwy sprzęt fotograficzny.
To zwłaszcza optyka, nie aparat, sprawia, iż fotografia może już na pierwszy rzut oka różnić się od owej zwykłej, zrobionej telefonem. No dobrze, lecz jakie obiektywy do aparatów wybrać?
Obiektywy fotograficzne – rodzaje
W dzisiejszej fotografii cyfrowej wykorzystanie znajduje mnóstwo rodzajów obiektywów. Do tych pierwszych – w zależności od rodzaju wykorzystanej matrycy – zaliczają się typy:
1. pełnoklatkowe – więc full frame 36×24 mm,
2. APS-C 23.5×15.6 mm,
3. standard micro 4/3 18×13.5 mm.
Dzisiejsze obiektywy są wykonywane z myślą o danym systemie. W praktyce znaczy to właśnie tyle, że większość z nich jest przeznaczona np. do współpracy z pełną klatką, natomiast część z innymi nadmienionymi powyżej matrycami. Rzecz jasna można także stosować przytoczone obiektywy we współzależności od preferencji, jednak przy tej sposobności należy mieć na względzie m. in. to, iż obiektyw z matrycą APS-C na aparacie dostosowanym fabrycznie do systemu pełnoklatkowego da na zdjęciach efekt winietowania.
Ogniskowa – najistotniejsze kryterium wyboru
Najistotniejszym kryterium doboru obiektywu jest ogniskowa – to właśnie tenże parametr decyduje o właściwym kącie patrzenia. W tym czasie kupujący musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj fotografii szczególnie go interesuje. Zależnie bowiem od tego, jakiego rodzaju obiekty oraz miejsca będą fotografowane, wyszczególnia się obiektywy:
1. szerokokątne o ekwiwalencie wynoszącym mniej aniżeli 35 mm – najlepsze do fotografowania pomieszczeń i plenerów,
2. standardowe o ekwiwalencie 35-80 mm – znajdują one wykorzystanie przede wszystkim w reporterskiej fotografii, jeżeli zatem ktoś nastawia się na uwiecznianie na zdjęciach np. scen z normalnego życia ludzi lub różnych wydarzeń, będzie to doskonały wybór,
3. teleobiektywy o ekwiwalencie 100-300 mm – idealnie sprawdzają się przy portretach, fotografii przyrodniczej etc.,
4. superobiektywy o ekwiwalencie 300-1200 mm – to już typy dedykowane dla specjalistów specjalizujących się zwłaszcza w fotografowaniu natury lub w fotografii sportowej.