Uszczelka pod głowicą to element, który pełni bardzo ważną funkcję w samochodzie. Jest odpowiedzialna za separację pomiędzy silnikiem a komorą silnikową. Dzięki niej, olej silnikowy nie miesza się z płynami chłodzącymi i smarującymi. Awaria uszczelki pod głowicą może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej jest to wynik jakiejś usterki w samym silniku lub niewłaściwego jego montażu.

Objawy awarii uszczelki pod głowicą to przede wszystkim wycieki płynu chłodzącego. Jeśli dojdzie do uszkodzenia uszczelki, olej silnikowy może także dostawać się do chłodnicy. W takim przypadku można zauważyć, że płyn chłodnicowy jest mętny lub ma nieprawidłowy kolor. W przypadku poważniejszych awarii może dojść także do wycieku oleju silnikowego. W takim przypadku samochód może się dłużej rozgrzewać, a na jego bagażniku można zauważyć ciemną plamę.

Awaria uszczelki pod głowicą może być bardzo groźna dla silnika. Dlatego też, gdy zauważy się jakiekolwiek nieprawidłowości, należy jak najszybciej udać się do mechanika. Tylko wykwalifikowany fachowiec będzie w stanie dokładnie zdiagnozować problem i wybrać odpowiednie rozwiązanie.