Fotografia – droga od amatora do profesjonalisty

Nie da się jednoznacznie określić, w którym momencie zainteresowanie fotografią przeradza się w profesjonalne zajmowanie się tą dziedziną. Można jednak przypuszczać, że amatora od profesjonalisty odróżnia jakość wykonywanych zleceń, a także sprzęt na jakim pracuje.

Nie chodzi jednak tylko o body, ponieważ wielu zapalonych fotografów podkreśla, że często poza zapleczem technicznym liczy się umiejętność odpowiedniego kadrowania, by osiągnąć wymarzone zdjęcie. W czym więc rzecz?

Diabeł tkwi w szczegółach

O ile zdjęcia plenerowe wykonane mogą być w podobnej jakości przez amatora i profesjonalistę, to problem rozpoczyna się w momencie ujęć wykonywanych w pomieszczeniach. W tym przypadku spisują się przede wszystkim lampy studyjne, które często stanowią wyposażenie jedynie profesjonalistów. Najlepiej doświetlone zdjęcia uzyskuje się dzięki wykorzystaniu kilku lamp jednocześnie. Wielu profesjonalistów podkreśla, że lampy fotograficzne dają najlepszy efekt na zdjęciach, gdy światło pada z kilku miejsc jednocześnie. W przypadku wykonywania zdjęć portretowych istnieje większa dowolność w ustawianiu lamp w studiu. Bardziej restrykcyjne normy dotyczą fotografii produktowej, która wymaga perfekcyjnego doświetlenia fotografowanego obiektu. Jednakże i z tym potrafią sobie poradzić specjaliści – efektem tego typu sesji są między innymi katalogowe zdjęcia produktów.

Obiektyw nie dla każdego

Okazuje się, że istotnym elementem odróżniającym zdjęcia profesjonalistów od amatorów są obiektywy do aparatów wykorzystywane podczas sesji. W szczególności popularne lustrzanki pozwalają na swobodne zmienianie obiektywów w zależności od fotografowanego obiektu. Tym samym profesjonalista wykorzystuje inny sprzęt do robienia zdjęć portretowych, makro, czy krajobrazowych. Poszczególne obiektywy oferują zupełnie odmienne kadrowanie, a także możliwości przybliżenia, przez co jeden obiekt fotografowany przy wykorzystaniu różnych obiektywów znacząco się od siebie różni.

Najczęściej droga do profesjonalnej fotografii otwiera się wraz z dokupowaniem do swojej kolekcji kolejnych akcesoriów do posiadanego aparatu. Wielu profesjonalistów podkreśla, że ich przygoda z zawodowstwem miała początek wtedy, gdy zrozumieli, że aparat musi towarzyszyć im w niemal każdej chwili. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja do niepowtarzalnego ujęcia!