Jak działa nowoczesna lampa błyskowa?

Humor Wam nie do końca dopisuje? Jest to spowodowane tym, że musicie niedługo kupić odpowiedniej jakości lampy błyskowe, a cały czas nie wiecie, jakie czynniki są tutaj najbardziej kluczowe? Jak działają akcesoria tego typu? Co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wybierając elementy z tej branży?

Porządne lampy studyjne mają za zadanie między innymi właściwie oświetlić konkretną scenerię. Są tutaj różne formy zastosowania. Czasami lampy stanowią jedyne źródło światła w konkretnym kadrze. W niektórych przypadkach fachowcy używają różnych źródeł. Nie tylko wybierają lampy błyskowe. Na dodatek korzystają ze światła dziennego. Kiedy jeszcze przydają się opisywane dzisiaj akcesoria? Porządnie wybrane lampy studyjne mogą również podświetlać wyłącznie tło. Wszystko tak naprawdę zależy od danej sytuacji i potrzeb – na przykład na planie filmowym itp.

Jak wybierać elementy tego typu? Które parametry są tutaj najbardziej istotne? Bez wątpienia ważna jest tak zwana liczba przewodnia (określana w literaturze jako GN). O czym mówi nam ten parametr? Wartość ta określa odległość lampy od danego obiektu, przy której dotrze właściwa ilość światła. Wybierając akcesoria tego typu trzeba zwracać uwagę również na tryb TTL. Chodzi nam tutaj o automat. Dobrej jakości lampy studyjne są w stanie same pobrać optymalne ustawienia bazując na pomiarze ekspozycji. Jest to niezwykle ważna zaleta. Szczególnie, jeśli warunki w trakcie fotografowania mogą ulegać zmianie…

O czym jeszcze nie wolno zapominać? Zwracajcie uwagę na bracketing, czyli możliwość wykonania kilku zdjęć – zawsze z inną siłą błysku. Istotnym elementem jest również kompensacja siły błysku. Daje to sposobność skorygowania mocy tego parametru. Decydując się na lampy studyjne sprawdza się również HSS (z ang. high sync speed). To z kolei parametr określający synchronizację z krótkimi czasami migawki.

Powyżej zostały przedstawione najważniejsze parametry akcesoriów tego konkretnego typu. Pamiętajcie, że można decydować się na elementy manualne oraz automatyczne. Ważnym czynnikiem jest to, żeby stawiać na lampy błyskowe pochodzące od dobrego producenta. Takie firmy cieszą się uznaniem wśród osób pracujących właśnie w tej branży. Nie zaszkodzi sprawdzić również opinie na temat modelu konkretnego sprzętu.